Vicor Corporation V300A12E500BG3
V300A12E500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12E500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12E500BG3.pdf
Availability of V300A12E500BG3
QUANTITY
V300A12E500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12E500BG3
Internal Part NumberEIS-V300A12E500BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12E500BG3
Related LinksV300A12, V300A12E500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12E500BG3 Details Description
Related parts for V300A12E500BG3
FUSE GLASS 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 3.65M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED ARRAY 1.78X5MM 10IRED WHT datasheet.pdf
SPEAKER 8OHMS .1W 23MM PC MNT datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
SYNJET ZFLOW 90 PWM 5V datasheet.pdf
CAP CER 100PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
METRAL HDR PF 4RX4M datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
10P10C VERTICAL RMK4 KEYING datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 24V 20W CM datasheet.pdf