Vicor Corporation V300A12E500BS
V300A12E500BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A12E500BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12E500BS.pdf
Availability of V300A12E500BS
QUANTITY
V300A12E500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12E500BS
Internal Part NumberEIS-V300A12E500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.6A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12E500BS
Related LinksV300A1, V300A12E500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12E500BS Details Description
Related parts for V300A12E500BS
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 17POS datasheet.pdf