Vicor Corporation V300A12H400B3
V300A12H400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12H400B3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12H400B3.pdf
Availability of V300A12H400B3
QUANTITY
V300A12H400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12H400B3
Internal Part NumberEIS-V300A12H400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12H400B3
Related LinksV300A1, V300A12H400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12H400B3 Details Description
Related parts for V300A12H400B3
DIODE MODULE 1.3KV 700MA datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 100POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10.21NS 100TQFP datasheet.pdf
RES 71.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.6V 4-USP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf