Vicor Corporation V300A12H400BF3
V300A12H400BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12H400BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12H400BF3.pdf
Availability of V300A12H400BF3
QUANTITY
V300A12H400BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12H400BF3
Internal Part NumberEIS-V300A12H400BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12H400BF3
Related LinksV300A12, V300A12H400BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12H400BF3 Details Description
Related parts for V300A12H400BF3
FILTER RFI COMPACT R/A .250 6A datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 10V Y5V 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO214AC datasheet.pdf
TXRX LIN W/3.3V REG 14-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 48POS TIN datasheet.pdf