Vicor Corporation V300A12H400BG2
V300A12H400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12H400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12H400BG2.pdf
Availability of V300A12H400BG2
QUANTITY
V300A12H400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12H400BG2
Internal Part NumberEIS-V300A12H400BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12H400BG2
Related LinksV300A12, V300A12H400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12H400BG2 Details Description
Related parts for V300A12H400BG2
CONN PCI EXPRESS 64POS VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 61.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C V-OUT TSOT23-8 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
Connector Socket 78 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW DO35 datasheet.pdf