Vicor Corporation V300A12H500B3
V300A12H500B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12H500B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12H500B3.pdf
Availability of V300A12H500B3
QUANTITY
V300A12H500B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12H500B3
Internal Part NumberEIS-V300A12H500B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12H500B3
Related LinksV300A1, V300A12H500B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12H500B3 Details Description
Related parts for V300A12H500B3
CONN HOUSING PA 8POS 2MM WHITE datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 2.7A 34.4 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
END PANEL ALUMINUM CLEAR 10/PACK datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 80V CHASSIS MNT datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CUT-OFF PLUNGER datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 110MA 7.5 OHM SMD datasheet.pdf