Vicor Corporation V300A12H500BG2
V300A12H500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12H500BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12H500BG2.pdf
Availability of V300A12H500BG2
QUANTITY
V300A12H500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12H500BG2
Internal Part NumberEIS-V300A12H500BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12H500BG2
Related LinksV300A12, V300A12H500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12H500BG2 Details Description
Related parts for V300A12H500BG2
IC REG LDO 5V 0.7A/0.1A TO263-11 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 80MSPS 32LFCSP datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TO-18 datasheet.pdf
Connector Header 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.5A 4.75-18VIN 1.5V datasheet.pdf
RES 150 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf