Vicor Corporation V300A12H500BG3
V300A12H500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12H500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12H500BG3.pdf
Availability of V300A12H500BG3
QUANTITY
V300A12H500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12H500BG3
Internal Part NumberEIS-V300A12H500BG3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12H500BG3
Related LinksV300A12, V300A12H500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12H500BG3 Details Description
Related parts for V300A12H500BG3
IC RF RECEIVER 315,434MHZ 24LQFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 3A SMC datasheet.pdf
IC QUAD DIFF PECL RCVR GW 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC PWR SUP DDR INTEG 28TQFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CABLE 60COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
SCR FAST SW 150A 800V TO-93 datasheet.pdf