Vicor Corporation V300A12M500B
V300A12M500B picture photo
Mfg. Part Number
V300A12M500B
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12M500B.pdf
Availability of V300A12M500B
QUANTITY
V300A12M500B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12M500B
Internal Part NumberEIS-V300A12M500B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12M500B
Related LinksV300A1, V300A12M500B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12M500B Details Description
Related parts for V300A12M500B
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.9A (Switch) Backlight, Lighting 8-TDFN (2x3) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 10V 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf