Vicor Corporation V300A12M500BL
V300A12M500BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A12M500BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12M500BL.pdf
Availability of V300A12M500BL
QUANTITY
V300A12M500BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12M500BL
Internal Part NumberEIS-V300A12M500BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12M500BL
Related LinksV300A1, V300A12M500BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12M500BL Details Description
Related parts for V300A12M500BL
COVER TERM AD 3 FOR SAK 2.5 datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 18-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT23 datasheet.pdf
RES 1.64M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
INSULATING WASHER RED datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO213AB datasheet.pdf