Vicor Corporation V300A12T400BG3
V300A12T400BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12T400BG3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12T400BG3.pdf
Availability of V300A12T400BG3
QUANTITY
V300A12T400BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12T400BG3
Internal Part NumberEIS-V300A12T400BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12T400BG3
Related LinksV300A12, V300A12T400BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12T400BG3 Details Description
Related parts for V300A12T400BG3
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 120 OHM 5% AXL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
QUICK SHRINK WRAP 100MMX300MM datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH DARL 8-SMD BJ datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT GOLD T/H datasheet.pdf
BUS BAR 50' HT SHRINK RD 8.830" datasheet.pdf
RES 1.76M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf