Vicor Corporation V300A12T400BL2
V300A12T400BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12T400BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12T400BL2.pdf
Availability of V300A12T400BL2
QUANTITY
V300A12T400BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12T400BL2
Internal Part NumberEIS-V300A12T400BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12T400BL2
Related LinksV300A12, V300A12T400BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12T400BL2 Details Description
Related parts for V300A12T400BL2
RES SMD 120K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
VARISTOR 270V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBK FUSE CLIP CIRCUIT BRKR 25A datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SPRING 44POS DUAL SMD datasheet.pdf