Vicor Corporation V300A12T400BL3
V300A12T400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12T400BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W
Datasheet Download
V300A12T400BL3.pdf
Availability of V300A12T400BL3
QUANTITY
V300A12T400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12T400BL3
Internal Part NumberEIS-V300A12T400BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85.8%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12T400BL3
Related LinksV300A12, V300A12T400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12T400BL3 Details Description
Related parts for V300A12T400BL3
RES SMD 2.37KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 12 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SOT-323 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 74POS DL .100 15GOLD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 312.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 2W DO204AL datasheet.pdf