Vicor Corporation V300A12T500B2
V300A12T500B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12T500B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12T500B2.pdf
Availability of V300A12T500B2
QUANTITY
V300A12T500B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12T500B2
Internal Part NumberEIS-V300A12T500B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12T500B2
Related LinksV300A1, V300A12T500B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12T500B2 Details Description
Related parts for V300A12T500B2
RES 0.374 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
5 SIL MALE VERT CONN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
JAM NUT RCPT SHLL SZ 148 M INSER datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SYNC datasheet.pdf