Vicor Corporation V300A12T500BG3
V300A12T500BG3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12T500BG3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12T500BG3.pdf
Availability of V300A12T500BG3
QUANTITY
V300A12T500BG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12T500BG3
Internal Part NumberEIS-V300A12T500BG3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.67A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12T500BG3
Related LinksV300A12, V300A12T500BG3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12T500BG3 Details Description
Related parts for V300A12T500BG3
IC GATE NOR 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.05VWM 11.7VC SMB datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 309K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-ELEMENT & BRACKET ASSY datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 72 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 10POS THRUHL datasheet.pdf
SOLENOID VALVE, 3/2 NC 24VDC W/L datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf