Vicor Corporation V300A12T500BN3
V300A12T500BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A12T500BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12T500BN3.pdf
Availability of V300A12T500BN3
QUANTITY
V300A12T500BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12T500BN3
Internal Part NumberEIS-V300A12T500BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.6A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12T500BN3
Related LinksV300A12, V300A12T500BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12T500BN3 Details Description
Related parts for V300A12T500BN3
HOOK-UP STRND 17AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 30A 277VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A DO15 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 184K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BLOCK HOLDER COVER BF2 (MEGA) datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
OSC XO 1.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf