Vicor Corporation V300A12T500BS
V300A12T500BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A12T500BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W
Datasheet Download
V300A12T500BS.pdf
Availability of V300A12T500BS
QUANTITY
V300A12T500BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A12T500BS
Internal Part NumberEIS-V300A12T500BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)41.6A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A12T500BS
Related LinksV300A1, V300A12T500BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A12T500BS Details Description
Related parts for V300A12T500BS
RES ARRAY 15 RES 27K OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 91PF 50V 0606 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25mA Backlight 20-uSMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 110MA 33 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf