Vicor Corporation V300A15C500BF2
V300A15C500BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15C500BF2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15C500BF2.pdf
Availability of V300A15C500BF2
QUANTITY
V300A15C500BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15C500BF2
Internal Part NumberEIS-V300A15C500BF2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15C500BF2
Related LinksV300A15, V300A15C500BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15C500BF2 Details Description
Related parts for V300A15C500BF2
IC VREF SHUNT 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
DSUB CABLE - CFM25S/AE25M/CFM25S datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG DR FL POLZ 20POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 5TSOP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK FOR 45MM BGA datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
25P M R/A 370 CLIP 4-40 830PF datasheet.pdf