Vicor Corporation V300A15C500BG2
V300A15C500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15C500BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15C500BG2.pdf
Availability of V300A15C500BG2
QUANTITY
V300A15C500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15C500BG2
Internal Part NumberEIS-V300A15C500BG2
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15C500BG2
Related LinksV300A15, V300A15C500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15C500BG2 Details Description
Related parts for V300A15C500BG2
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1/8 NPT 5V 36" datasheet.pdf
FIXED IND 205NH 35A 0.42 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf