Vicor Corporation V300A15C500BL2
V300A15C500BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15C500BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15C500BL2.pdf
Availability of V300A15C500BL2
QUANTITY
V300A15C500BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15C500BL2
Internal Part NumberEIS-V300A15C500BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15C500BL2
Related LinksV300A15, V300A15C500BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15C500BL2 Details Description
Related parts for V300A15C500BL2
LED 3MM BRIGHT WHITE WATER CLEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 1.9A 49 MOHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 50V 0.15W SC85 datasheet.pdf