Vicor Corporation V300A15E400B3
V300A15E400B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15E400B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15E400B3.pdf
Availability of V300A15E400B3
QUANTITY
V300A15E400B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15E400B3
Internal Part NumberEIS-V300A15E400B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15E400B3
Related LinksV300A1, V300A15E400B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15E400B3 Details Description
Related parts for V300A15E400B3
CONN MAG-MATE TAB 20-22AWG .187 datasheet.pdf
BATTERY PK S-HD 9.0V D SIZE ZINC datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 8POS SMD GOLD datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR DPAK datasheet.pdf
FIXED IND 75NH 200MA 1.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf