Vicor Corporation V300A15E400BS3
V300A15E400BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15E400BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15E400BS3.pdf
Availability of V300A15E400BS3
QUANTITY
V300A15E400BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15E400BS3
Internal Part NumberEIS-V300A15E400BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.6A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15E400BS3
Related LinksV300A15, V300A15E400BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15E400BS3 Details Description
Related parts for V300A15E400BS3
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
IC MPU M683XX 16MHZ 132QFP datasheet.pdf
RES SMD 57.6KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HDR RA SR.100 TP datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER 13CH 24VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 2.43M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 200MA 250VAC 72VDC datasheet.pdf