Vicor Corporation V300A15E500BF
V300A15E500BF picture photo
Mfg. Part Number
V300A15E500BF
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15E500BF.pdf
Availability of V300A15E500BF
QUANTITY
V300A15E500BF Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15E500BF
Internal Part NumberEIS-V300A15E500BF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15E500BF
Related LinksV300A1, V300A15E500BF Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15E500BF Details Description
Related parts for V300A15E500BF
IC CONTROLLER HOT PLUG 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 59VC DO15 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4/0 AWG BLK 1000' datasheet.pdf
KK 156 CRIMP HOUSING 9POS datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL26POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZE24 datasheet.pdf
762 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
HOUSING datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf