Vicor Corporation V300A15E500BS3
V300A15E500BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15E500BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15E500BS3.pdf
Availability of V300A15E500BS3
QUANTITY
V300A15E500BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15E500BS3
Internal Part NumberEIS-V300A15E500BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.3A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15E500BS3
Related LinksV300A15, V300A15E500BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15E500BS3 Details Description
Related parts for V300A15E500BS3
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.5V 10DFN datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 2K OHM 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 280MA 2.1 OHM TH datasheet.pdf
IC POWER MONITOR 20NS 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 247V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 76.8 OHM 1% 10W datasheet.pdf