Vicor Corporation V300A15H400BG2
V300A15H400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15H400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15H400BG2.pdf
Availability of V300A15H400BG2
QUANTITY
V300A15H400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15H400BG2
Internal Part NumberEIS-V300A15H400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15H400BG2
Related LinksV300A15, V300A15H400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15H400BG2 Details Description
Related parts for V300A15H400BG2
FUSE GLASS 6A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 25V 10% 1206 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .049" 17POS SMT TIN datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
PROCESS METER 22MA/11VDC LED datasheet.pdf