Vicor Corporation V300A15H400BL2
V300A15H400BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15H400BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15H400BL2.pdf
Availability of V300A15H400BL2
QUANTITY
V300A15H400BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15H400BL2
Internal Part NumberEIS-V300A15H400BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15H400BL2
Related LinksV300A15, V300A15H400BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15H400BL2 Details Description
Related parts for V300A15H400BL2
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 820PF 450V CH 0805 datasheet.pdf