Vicor Corporation V300A15H400BN2
V300A15H400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15H400BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15H400BN2.pdf
Availability of V300A15H400BN2
QUANTITY
V300A15H400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15H400BN2
Internal Part NumberEIS-V300A15H400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.6A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15H400BN2
Related LinksV300A15, V300A15H400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15H400BN2 Details Description
Related parts for V300A15H400BN2
CONN HEADER RT/A 4POS .100 30AU datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM IEC INLET 1A datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.8A TO277A datasheet.pdf
CUT OFF BLADE (REAR) datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf