Vicor Corporation V300A15H400BS3
V300A15H400BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15H400BS3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15H400BS3.pdf
Availability of V300A15H400BS3
QUANTITY
V300A15H400BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15H400BS3
Internal Part NumberEIS-V300A15H400BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.6A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15H400BS3
Related LinksV300A15, V300A15H400BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15H400BS3 Details Description
Related parts for V300A15H400BS3
RELAY SSR SPST 20A@530VAC PHASE datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLAG datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 25X60" A MED datasheet.pdf
RES 1.15 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 80MA 6XDFN datasheet.pdf