Vicor Corporation V300A15H500B2
V300A15H500B2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15H500B2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15H500B2.pdf
Availability of V300A15H500B2
QUANTITY
V300A15H500B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15H500B2
Internal Part NumberEIS-V300A15H500B2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15H500B2
Related LinksV300A1, V300A15H500B2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15H500B2 Details Description
Related parts for V300A15H500B2
CABLE ASSY CAT5 RJ45 1M datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 512MBIT 66TSOP datasheet.pdf
RES 75 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 150MA 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS MINI-D R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
INSERTION TOOL 22D GA datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf