Vicor Corporation V300A15H500B3
V300A15H500B3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15H500B3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15H500B3.pdf
Availability of V300A15H500B3
QUANTITY
V300A15H500B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15H500B3
Internal Part NumberEIS-V300A15H500B3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15H500B3
Related LinksV300A1, V300A15H500B3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15H500B3 Details Description
Related parts for V300A15H500B3
BOX ABS GRAY 7.49"L X 4.14"W datasheet.pdf
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HOUSING 27PS .100 SGL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC 12-BIT R-R D/A CONV SOT-23-6 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
XFRMR MODULE LAN GIGABT MINIPCI datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
INDUCTOR COMMON MODE SMD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC OPAMP I/O FULL SWING 14SSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A DO214AC datasheet.pdf