Vicor Corporation V300A15H500BF3
V300A15H500BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15H500BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15H500BF3.pdf
Availability of V300A15H500BF3
QUANTITY
V300A15H500BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15H500BF3
Internal Part NumberEIS-V300A15H500BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15H500BF3
Related LinksV300A15, V300A15H500BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15H500BF3 Details Description
Related parts for V300A15H500BF3
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 590MA 216 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 36SGL 3.18MM datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TXRX OPT SM 155MBS SONET OC3/SDH datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf