Vicor Corporation V300A15H500BN3
V300A15H500BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15H500BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15H500BN3.pdf
Availability of V300A15H500BN3
QUANTITY
V300A15H500BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15H500BN3
Internal Part NumberEIS-V300A15H500BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.3A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15H500BN3
Related LinksV300A15, V300A15H500BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15H500BN3 Details Description
Related parts for V300A15H500BN3
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 10A 50V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 70MA 11 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 24.3 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A HNGE ROLLR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 160PF 10KV R16 NONSTND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 68UF 20% 6.3V 2917 datasheet.pdf
HB.16.COVER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf