Vicor Corporation V300A15M400BG2
V300A15M400BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15M400BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15M400BG2.pdf
Availability of V300A15M400BG2
QUANTITY
V300A15M400BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15M400BG2
Internal Part NumberEIS-V300A15M400BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15M400BG2
Related LinksV300A15, V300A15M400BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15M400BG2 Details Description
Related parts for V300A15M400BG2
CHOKE ARRAY COM MODE 300 OHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.8V 20SOPWRPAD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 29POS 5A datasheet.pdf
GASKET BECU 7.11X9.04MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PANEL MOUNT PIN datasheet.pdf