Vicor Corporation V300A15M400BN2
V300A15M400BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15M400BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15M400BN2.pdf
Availability of V300A15M400BN2
QUANTITY
V300A15M400BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15M400BN2
Internal Part NumberEIS-V300A15M400BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.6A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15M400BN2
Related LinksV300A15, V300A15M400BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15M400BN2 Details Description
Related parts for V300A15M400BN2
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 13.0000MHz 30ppm 18pF 150 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD 22 OHM 0201 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf