Vicor Corporation V300A15M400BS
V300A15M400BS picture photo
Mfg. Part Number
V300A15M400BS
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15M400BS.pdf
Availability of V300A15M400BS
QUANTITY
V300A15M400BS Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15M400BS
Internal Part NumberEIS-V300A15M400BS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.6A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15M400BS
Related LinksV300A1, V300A15M400BS Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15M400BS Details Description
Related parts for V300A15M400BS
RES SMD 12K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIGGER HEX 14-TSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 8.6A 8SOIC datasheet.pdf
CON TERM BLK SPRG CLMP 20POS datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W/ FLTR 2A M80 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 20A 8DFN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 3PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 2.58K OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 90W datasheet.pdf