Vicor Corporation V300A15M500BL
V300A15M500BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A15M500BL
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15M500BL.pdf
Availability of V300A15M500BL
QUANTITY
V300A15M500BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15M500BL
Internal Part NumberEIS-V300A15M500BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15M500BL
Related LinksV300A1, V300A15M500BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15M500BL Details Description
Related parts for V300A15M500BL
IC DRIVER HI/LO SIDE 600V 14-DIP datasheet.pdf
IC OP AMP LP HI SPEED 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
OSC OCXO 13.000MHZ SINE WAVE SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A 10USMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 560V 9.5A datasheet.pdf