Vicor Corporation V300A15M500BN2
V300A15M500BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15M500BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15M500BN2.pdf
Availability of V300A15M500BN2
QUANTITY
V300A15M500BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15M500BN2
Internal Part NumberEIS-V300A15M500BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.3A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15M500BN2
Related LinksV300A15, V300A15M500BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15M500BN2 Details Description
Related parts for V300A15M500BN2
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.22 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 630V NP0 1812 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 12V 50A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 20 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 128VWM 207VC DO-214AB datasheet.pdf
25POS F WATER RESIST PC TAIL datasheet.pdf