Vicor Corporation V300A15M500BS3
V300A15M500BS3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15M500BS3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15M500BS3.pdf
Availability of V300A15M500BS3
QUANTITY
V300A15M500BS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15M500BS3
Internal Part NumberEIS-V300A15M500BS3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.3A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15M500BS3
Related LinksV300A15, V300A15M500BS3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15M500BS3 Details Description
Related parts for V300A15M500BS3
CAP FILM 0.22UF 5% 200VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
SHORT LINK COMB INSUL DIN 2POLE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 16KV DISK datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2MM 5.1 RND LENS 6.0 datasheet.pdf
RES 1.96M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 100A 32VDC BLADE 10PC datasheet.pdf
CAP ALUM 4000UF 125V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.392 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf