Vicor Corporation V300A15T400BN
V300A15T400BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A15T400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W
Datasheet Download
V300A15T400BN.pdf
Availability of V300A15T400BN
QUANTITY
V300A15T400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15T400BN
Internal Part NumberEIS-V300A15T400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)26.6A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.4%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15T400BN
Related LinksV300A1, V300A15T400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15T400BN Details Description
Related parts for V300A15T400BN
CONN SPRING CONT 66 POS .137 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V AMBER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 6V datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 30MA MICROMLF datasheet.pdf