Vicor Corporation V300A15T500BG2
V300A15T500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A15T500BG2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W
Datasheet Download
V300A15T500BG2.pdf
Availability of V300A15T500BG2
QUANTITY
V300A15T500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A15T500BG2
Internal Part NumberEIS-V300A15T500BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)33.33A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A15T500BG2
Related LinksV300A15, V300A15T500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A15T500BG2 Details Description
Related parts for V300A15T500BG2
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W EMT5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 620K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
LITEPIPE ROUND 3MM CLEAR datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T412 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 4P-4P F-M PNL MNT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf