Vicor Corporation V300A24C400BF3
V300A24C400BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24C400BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24C400BF3.pdf
Availability of V300A24C400BF3
QUANTITY
V300A24C400BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24C400BF3
Internal Part NumberEIS-V300A24C400BF3
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24C400BF3
Related LinksV300A24, V300A24C400BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24C400BF3 Details Description
Related parts for V300A24C400BF3
FIXED IND 120NH 300MA 650 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.2V 150MW 0603 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V/1.8V 8VSON datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
THERMOELECT ASSY DIRECT-AIR 1.7A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 1411 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 121K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf