Vicor Corporation V300A24C400BL
V300A24C400BL picture photo
Mfg. Part Number
V300A24C400BL
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24C400BL.pdf
Availability of V300A24C400BL
QUANTITY
V300A24C400BL Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24C400BL
Internal Part NumberEIS-V300A24C400BL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24C400BL
Related LinksV300A2, V300A24C400BL Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24C400BL Details Description
Related parts for V300A24C400BL
RES 15 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 8SOIC datasheet.pdf
Connector Header 15 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 875W 22A M103 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
37POS M WAT.RES SCREENCAP M3JS datasheet.pdf
LED LH351A 1950LM 5S SMD datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf