Vicor Corporation V300A24C400BL3
V300A24C400BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24C400BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24C400BL3.pdf
Availability of V300A24C400BL3
QUANTITY
V300A24C400BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24C400BL3
Internal Part NumberEIS-V300A24C400BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.67A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24C400BL3
Related LinksV300A24, V300A24C400BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24C400BL3 Details Description
Related parts for V300A24C400BL3
CONN HEADER 50POS 3.5MM SMT .5MM datasheet.pdf
IC DSP FIX PT 16-BIT 144-LQFP datasheet.pdf
CONN SPRING 8POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W STER 8MSOP datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
RES SMD 0.562 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC POT DGTL 128TP LN LP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf