Vicor Corporation V300A24C400BN
V300A24C400BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A24C400BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24C400BN.pdf
Availability of V300A24C400BN
QUANTITY
V300A24C400BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24C400BN
Internal Part NumberEIS-V300A24C400BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.6A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24C400BN
Related LinksV300A2, V300A24C400BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24C400BN Details Description
Related parts for V300A24C400BN
DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO214AA datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC SWITCH 200MA LATCHOFF SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT VERT TIN 12POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.15MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf