Vicor Corporation V300A24C400BN3
V300A24C400BN3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24C400BN3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W
Datasheet Download
V300A24C400BN3.pdf
Availability of V300A24C400BN3
QUANTITY
V300A24C400BN3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24C400BN3
Internal Part NumberEIS-V300A24C400BN3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)16.6A
Power (Watts) - Manufacture Series400W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency86.3%
Power (Watts) - Max400W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24C400BN3
Related LinksV300A24, V300A24C400BN3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24C400BN3 Details Description
Related parts for V300A24C400BN3
IC FLASH 4MBIT 70NS 32VSOP datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMPER W/DIE DF13 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC CLK BUF 2:12 4.8GHZ 40LFCSP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.81MM datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 102 TYPED 20POS datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 2POS 2MM datasheet.pdf
RES 9.76K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 1.5K OHM 12W datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW DO213AB datasheet.pdf
PDU SWITCHED 200V - 240V 15A datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CABLE SKT datasheet.pdf