Vicor Corporation V300A24C500BN
V300A24C500BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A24C500BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24C500BN.pdf
Availability of V300A24C500BN
QUANTITY
V300A24C500BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24C500BN
Internal Part NumberEIS-V300A24C500BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24C500BN
Related LinksV300A2, V300A24C500BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24C500BN Details Description
Related parts for V300A24C500BN
IC BUFF/DVR 3-ST QUAD 14-SOIC datasheet.pdf
PHOTOTRNS SILCN NPN HERMETC PILL datasheet.pdf
INDICATOR 24V 6MM FLUSH WHITE datasheet.pdf
POT 50K OHM 2W HYBRITRON LINEAR datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FZ4 HISPD HMI 4-CAM.NPN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf