Vicor Corporation V300A24E500BF2
V300A24E500BF2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24E500BF2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24E500BF2.pdf
Availability of V300A24E500BF2
QUANTITY
V300A24E500BF2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24E500BF2
Internal Part NumberEIS-V300A24E500BF2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMaxi
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24E500BF2
Related LinksV300A24, V300A24E500BF2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24E500BF2 Details Description
Related parts for V300A24E500BF2
IDC CABLE - MSD40K/MC40G/MCE40K datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE COAXIAL RG58 20AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf