Vicor Corporation V300A24E500BF3
V300A24E500BF3 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24E500BF3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24E500BF3.pdf
Availability of V300A24E500BF3
QUANTITY
V300A24E500BF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24E500BF3
Internal Part NumberEIS-V300A24E500BF3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24E500BF3
Related LinksV300A24, V300A24E500BF3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24E500BF3 Details Description
Related parts for V300A24E500BF3
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
INDICATOR 24V 19MM PROMINENT BLU datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf