Vicor Corporation V300A24E500BG2
V300A24E500BG2 picture photo
Mfg. Part Number
V300A24E500BG2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24E500BG2.pdf
Availability of V300A24E500BG2
QUANTITY
V300A24E500BG2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24E500BG2
Internal Part NumberEIS-V300A24E500BG2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.83A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.62" H (116.8mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24E500BG2
Related LinksV300A24, V300A24E500BG2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24E500BG2 Details Description
Related parts for V300A24E500BG2
BRAID NO-CLEAN BLUE .100"X10' datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISR 2.32V 9MICROSMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 16PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 390K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 25A 650 MOHM SMD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS PIN datasheet.pdf