Vicor Corporation V300A24E500BN
V300A24E500BN picture photo
Mfg. Part Number
V300A24E500BN
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 24V 500W
Datasheet Download
V300A24E500BN.pdf
Availability of V300A24E500BN
QUANTITY
V300A24E500BN Order Process
Ship out your order
Specifications of V300A24E500BN
Internal Part NumberEIS-V300A24E500BN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20.8A
Power (Watts) - Manufacture Series500W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.20" W x 0.54" H (116.8mm x 55.9mm x 13.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300A24E500BN
Related LinksV300A2, V300A24E500BN Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300A24E500BN Details Description
Related parts for V300A24E500BN
CONN SPRING CONT 08 POS .236 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
IC MIXER CELL/PCS/GPS 28TQFN datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN SOCKET 4POS REAR/SCREW MNT datasheet.pdf
RES 2.61M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SMT RFI SHIELD CLIP 100% TIN datasheet.pdf